Сторінки

Науково-методична проблема

"Ритмічна гімнастика як засіб здоров'язбережувальної компетентності школярів."

 Ритмічна гімнастика (ритміка) — система музично-ритмічного виховання, створена Емілем Жак-Далькрозом. Метод полягає в розвитку почуття ритму - відчуття часу, тобто розвитку координації між нервовою та м'язовою діяльністю людини, що допомагає досягти автоматизму в самих складних рухах.Робота над створенням і оформленням методу ритмічного виховання відноситься до 1900—1912 років; Початкова назва - фр. faire les pas ( «робити кроки»), згодом — ритмічна гімнастика, але, оскільки через слова «гімнастика» метод почали плутати зі звичайною спортивною гімнастикою, Далькроз спинився на слові «ритміка». Через це в наш час вживаються обидва слова.
На ідею створення системи Далькроза наштовхнуло спостереження над учнями, яким він викладав сольфеджіо: з'ясувалося, що навіть найбільш нездатні учні для запам'ятатовування і відтворення музичної фрази одразу розуміли завдання, тільки-но починали рухатися разом з музикою.. Система Далькроза сприяє розвитку уваги і пам»яті
Ритмічна гімнастика – це комплекс довільних вправ, виконаних у танцювальній манері, коли не потрібно великих зусиль для їх виконання та темп продиктований, насамперед, музикою. Сама людина при цьому стає інша, перебуває в особливому психічному стані, піднесеному настрої, настає психологічна розрядка.
Заняття ритмічною гімнастикою покращують роботу серцево-судинної і дихальної систем, зміцнює м’язи, відновлює координацію рухів, виправляє поставу, хода стає правильною і елегантною. Також, виробляється витривалість, силові якості, поліпшується рухливість суглобів.
При виборі рухів ритмічної гімнастики необхідно врахувати ряд обставин:
Які рухи найбільш підходящі, функціональних можливостей організму.
В ритмічну гімнастику можна включати наступні рухи:
–рухи окремими частинами тіла, згинання і розгинання, повороти , махи ногами і руками;
–ходьба, біг, підскоки, стрибки;
–елементи   танцювально-хореографічні.
Відразу ж слід застерегти від надто високого темпу. І займатися треба рівно стільки, поки це приносить вам задоволення, а рухи виконуються легко.
Вправи ритмічної гімнастики досить прості і доступні . Багаторазове повторення кожного руху окремо або поєднання різних вправ визначають їх аеробний характер, який стимулює серцево-судинну і дихальну системи, забезпечує навантаження на опорно-руховий апарат.
Весь комплекс ритмічної гімнастики можна розділити на 3 частини: підготовча частина, основна і заключна частина. На підготовчу частину відводять приблизно 20% від загального часу занять, на основну частину – 70%, на заключну – 10% часу. Більш підходяща тривалість одної вправи 50-60 секунд, що дозволяє визначити кількість вправ у кожній частині і в загальному комплексі.
Вправи у підготовчій частині ритмічної гімнастики допомагають розігріти організм для виконання вправ в основній частині комплексу. Це вправи на потягування, різні види ходьби на місці або з просуванням, танцювальні елементи. Рухи виконуються в повільному темпі з поступовим наростанням. У різних видів ходьби ритмічної гімнастики є спеціальні назви:
«Степ-тач» – приставний крок з дотиком. Виконується в довільних напрямках з стрибками, поворотами і переміщеннями.
«Крос-степ» – виконуються повороти і переміщення схресним кроком.
«Марш» – ходьба на місці, високо піднімаючи коліна.
«Грейн вайн» – схрещені кроки з переміщенням вліво і вправо.
В основну частину комплексу ритмічної гімнастики входять більш інтенсивні вправи, спрямовані на розвиток м’язових груп. Вона складається з двох частин – аеробного та силового. Всі вправи в аеробній частині виконуються в положенні стоячи: пружинисті кроки, напівприсіди, стрибки, махи, легкий біг, різноманітні рухи ногами і руками. У силовій частині вправи виконуються в положенні сидячи і лежачи для різних груп м’язів – це повороти, нахили, махи, віджимання, розтягування м’язів.
Заключна частина ритмічної гімнастики складається з вправ малої інтенсивності – на розслаблення і дихання – щоб поступово зменшити частоту серцевих скорочень і допомогти організму відновитися після напруженого фізичного навантаження.
При заняттях аеробікою велике значення має музика – вона стимулює центральну нервову систему, створює радісний настрій, задає темп. Музика підбирається окремо для кожної вправи, а потім складається комплекс. Вправи виконуються безперервно, один,за іншим без зупинок.
Вплив ритмічною гімнастики на організм людини.

Активна робота м'язів черевного преса, танцювальні руху, підскіки впливають працювати шлунково-кишкового тракту, нормалізує його моторну і секреторну функцію. Тривале систематичне виконання вправ (достатньої інтенсивності) призводить до збільшення максимальних можливостей величин ударного обсягу серця. Збільшується діастола, час на певне розслаблення серця; зменшується пульсова реакція на фізичні навантаження. Поліпшуються показники загального самопочуття. Ритмічна гімнастика надає позитивний вплив на функції мозку. Вплив на організм яку можна порівняти з цими циклічними вправами, як біг, біг на лижах, їзда велосипедом, тобто. зображенням фізичних вправ, під час занять яких відбувається помітне зростання споживання м'язами кисню. Саме звідси відбувається її друге назва – аеробіка.
Деякі лікарі бачать користь ритмічної гімнастики.

Немає коментарів:

Дописати коментар